Izlaist līdz saturam
Veiksme: metamo kauliņu pilnais potenciāls

Veiksme: metamo kauliņu pilnais potenciāls

Metamā kauliņa vēsās šķautnes ripo un sitas pa tavu gādīgo, cieši sakļauto plaukstu, līdz nolem nelielo kauliņu palaist vaļā. Tas krīt nebūtībā un tad skaļi atsitas pret spēles virsmu. Pēc spriedzes pilnas gāzelēšanās un ripināšanās maģiskais spēks (vienam tā ir mistiskā veiksmes dieviete, kādam fizikālā cēlonība, citam zvaigznēs ierakstītais liktenis) kauliņu apstādina uz noteiktas skaldnes. Šajā brīdī spēles gaita tiek nolemta, un viss kļūst atkarīgs no taviem spēkiem.

Nejaušība ir maģiska. Veiksme ir aizraujošs galda spēļu elements. Vienā gājienā tā lutina, nākamajā ne tā ir neparedzama. Ar to nevar rēķināties. Uz veiksmi var vienīgi cerēt. Sešu skaldņu metamais kauliņš ir pazīstamākais spēļu nejaušības iemiesojums. Taču vairums spēlmaņu pat nenojauš, ka kubs, kas apzīmēts ar vērtībām no viens līdz seši, ir klasiskākais no neskaitāmiem metamā kauliņa veidoliem. Kauliņiem var būt lielāks skaldņu skaits, kā arī ierastos ciparus var aizstāt unikāli simboli.

“Dungeons & Dragons” (D&D) spēlē metamie kauliņi nosaka jebkuru notikumu, sākot ar varoņu arhetipu izveidi līdz pat lamatām ceļā un cīņām ar briesmoņiem. Tajā tiek izmantoti 4, 6, 8, 10 , 12 un pat 20 skaldņu kauliņi  Tajā pašā laikā “Magic: The Gathering” izmanto 20 skaldņu kauliņu (d20), lai attēlotu spēlētāja dzīvības punktus. Taču pievērsīsimies vienkāršākām galda spēlēm, kuras izmanto ierastākus un īpatnējākus klasiskā metamā kauliņa variantus. Turklāt būtu vērts zināt, ka Brain Games veikalos atradīsi vienus no krāšņākajiem un apburošākajiem kauliņu komplektiem.

Brain Games klāstā ir arī jaunums — uzmet un raksti mehānikas spēle “Clever”, kur pieejama latviešu valodā. Savā gājienā spēlētājs uzmet visus metamos kauliņus un pēc tam izvēlas vienu, kuru izmantot, pierakstot tā ciparu uz savas lapiņas. TOMĒR šajā brīdī viņam ir jāatliek malā visi tie kauliņi, uz kuriem ir mazāks cipars nekā uz tā, ko viņš izvēlējās. Līdz ar to spēlētājam kauliņi jāizvēlas uzmanīgi, jo gājienā viņš drīkst izmantot līdz pat trīs kauliņiem. Pārējie kauliņi, kuri tiek atlikti malā, kļūst pieejami citiem spēlētājiem. Pierakstot skaitļus savās lapiņās, spēlētāji līdz pat spēles beigām krāj punktus, kā arī, būdami atjautīgi, viņi var savirknēt bonusus tikai ar viena kauliņa palīdzību.

“Snowman dice” ir zibenīga un haosa pilna sniegavīru celšanas sacensību spēle. Ja līdz šim biji pieradis pirms mešanas kauliņiem uzpūst vai veikt kratīšanas rituālu, tad šajā neprātīgajā spēlē tam nebūs laika. Visi spēlētāji met savus kauliņus reizē, līdz pareizā sniegavīra daļu kombinācija ļauj tos uzcelt tornītī un aizstumt līdz Ziemeļpolam pirmajam! Bet, uzmetot sniega pikas simbolu, tavs kauliņš iegūst iznīcinošu spēku, ar kuru sagāzt pretinieku sniegavīru tornīšus.

“Dice settlers” ir apjomīga satura stratēģijas spēle, kas dažiem atgādinās “Catan”. Tomēr šajā spēlē kauliņi tiek ne tikai mesti, bet arī iegūti un krāti speciālos kauliņu maisiņos. Krāšanas (bag/pool building) tipa spēle, kurā 49 metamie kauliņi no vienkāršiem kauliņiem kļūst par vitāliem resursiem.

Monstru cīniņu cienītājiem patiks “King of Tokyo”, kurā tipiskie metamo kauliņu cipari tiek aizstāti ar elektrozaļiem uzlabojumu simboliem. Tie padarīs gigantiskos monstrus spēcīgākus, piešķirs tiem spēju kārtis un radīs vēl plašāku iznīcību! Turklāt katrā gājienā savus sešus kauliņus drīksti mest trīs reizes pēc kārtas, lai iegūtu iecerētos simbolus.

“Seasons” maģiskie toņi uzbur patiesi fantastisku atmosfēru. Kāršu spēles piemīlīgie metamie kauliņi atgādina rūnas un tie ļaus apgūt dabas elementus un izjust visus četrus gadalaikus.

Metamo kauliņu daudzveidība ļauj no jauna atgriezties arī pie pazīstamām spēlēm. Esi spēlējis “Pandemic”, “Imperial Settlers”, “BANG!” vai “Ligretto”? Tad tev noteikti jāizmēģina arī šīs versijas! 

“Pandemic: The Cure” nosaukums ļauj uzelpot, taču līdz vakcīnām ejams nedrošs, risku pilns ceļš, jo spēlē tiek izmantoti 85 metamie kauliņi! 48 infekcijas kauliņi 4 krāsās un 37 spēlētāju kauliņi 7 krāsās radīs pandēmijai atbilstošu haosa atmosfēru.

“Imperial Settlers Roll & Write” atgriežas ar impēriju būvēšanu un jaukākajiem metamajiem kauliņiem. Tās ir kompaktas resursu iegūšanas un ēku būvēšanas sacīkstes, kurās nepieciešamas tikai spēles lapiņas, zīmulis un metamie kauliņi. Šajā versijā tu vari spēlēt arī viens pats kādu no 48 scenārijiem!

“BANG! The Dice Game” ir sociālās dedukcijas tipa spēle, kas pielīdzināma “Mafijai”. Taču šajā spēlē bandīti karo pret kārtībsargiem. Visiem ir šaujamie, kurus izmantot ļauj veiksme, metot piecus kauliņus. Zombiju žanra līdzjutējiem ir pieejams “Undead Or Alive” paplašinājums mežonīgo rietumu tematikai, kas sniedz divus jaunus kauliņus un ļauj spēlētājiem arī duelēties.

“Ligretto Dice” saglabā to pašu straujo spēles gaitu, ko oriģinālā versija. Tas nozīmē, ka kauliņi būs jāmet tik pat ātri, cik kārtis, lai aizpildītu ciparu tabulu. Katram spēlētājam sacensībā izlīdzēs arī parocīgs trauciņš kauliņu mešanai.

“Alien frontiers” episkajā kosmosa kolonizācijas sacensību spēlē tev būs nepieciešami kosmosa kuģi. Tie būs tavi metamie kauliņi, tādēļ svarīga būs ne tikai kauliņu mešana, bet arī kuģu stratēģiskais novietojums orbitālajās stacijās. Turklāt specifiskas kombinācijas, kā piemēram trepe (trīs sekojoši cipari), ļauj nozagt pretinieku tehnoloģiju kārtis. 

“Roll for adventure” nosaukums pats par sevi pasaka visu. Tas būs piedzīvojums. Kauliņi būs jāmet bieži, bet arī uzmanīgi. Spēlētājiem jāsadarbojas, lai uzmestu kauliņus ar vienādu vērtību un apgūtu spēka akmeņus. Taču ceļā stāsies aizvien stiprāki mošķi, kuru uzveikšanai būs nepieciešams vairāk nekā viens metamais kauliņš.

Noslēgumā nedrīkst aizmirst jau sen pazīstamu spēļu pāri. Pirmā ir jau dekādes izturējusī spēles “Yatzy” skandināvu versija. Tā ir vienkārša un pilnībā atkarīga no kauliņu uzmestā rezultāta. Šajā spēlē vienīgā stratēģija var tikt izmantota mešanas tehnikā. Savukārt otra klasika ir vairākus tūkstošus gadu senais bekgemons, kas ir divu spēlētāju spēle, kurā svarīgs ir taktisks figūru novietojums.

Rakstu veidoja Rinalds Onckulis

Iepriekšējais raksts Dāvanu ceļvedis — spēles līdz 20 EUR

Atstāt komentāru

Komentāri parādīsies pēc tam, kad tiks apstiprināti

* Obligātie lauki

0